Osemročné gymnázia

Tipy pre piatakov: ako zapadnúť do života gymnazistu

V piatom ročníku je náročné zorientovať sa vo svete gymnazistov, robiť rozhodnutia, ktoré ovplyvnia tvoju budúcnosť a popri tom riešiť rodičov, kamarátov, krúžky a záujmy. Je toho veľa a možno sa ti zdá, že sa to na teba zvalí a neudržíš to. Sme tu však preto, aby sme ti pomohli. V tomto článku ti predstavíme niekoľko rád, ktoré ti pomôžu pri príprave na Testovanie 5, na prijímačky a život na gympli.

Strach z testovania 5?

V prvom rade si pripomeň, že si sa na testy pripravoval/a. Vaši učitelia sa možno obávajú tých testov viac ako vaša trieda. Kľúčové však je hlavne si nacvičiť písanie testov a urobiť svoje maximum. Nenechávaj si všetko na poslednú chvíľu a nezanedbávaj spánok. Je dokázané, že ak sa v noci vyspíš namiesto ponocovania nad knihami, reálne budeš počas písomky vedieť to isté – a navyše nebudeš ani unavený/á.

Pokiaľ máš obavy, skús si na jeden papier napísať, čoho presne sa bojíš. Ťažkej otázky? Otázky o niečom, čo nevieš/na čo si nespomenieš? Názoru rodičov alebo učiteľov? Výsledkov? Všetko si pekne napíš.

Potom vezmi ďalší papier a spíš si, v čom všetko sa ti podarilo uspieť. Tá písomka, ktorá bola zázračne za 1? Alebo ten týždeň, kedy si mal/a ťažké tréningy, ale zvládol/zvládla si to? Môže to byť úspech na súťažiach alebo rekordne rýchlo prečítaná kniha. Všetky takéto úspechy si napíš.

Toto všetko si už dokázal/a. Preto dokážeš aj toto!

Výber správneho 8 ročného gymnázia

Žiačka Gymnázium ťa pripravuje na štúdium na vysokej škole. Vyber si teda aj podľa toho, aké má daná škola odozvy od starších študentov, koľko ľudí naozaj odchádza po nej na výšku a doštudujú. Daj aj na názor rodičov, ale neboj sa urobiť si prehľad o situácii aj sám/sama.

Ak máš možnosť, využi deň otvorených dverí a školu navštív, porozprávaj sa so študentami a poobzeraj si priestory.

Postrach číslo dva: prijímacie skúšky

Všetko je o príprave. Na testy sa pripravíš dvoma spôsobmi: učením sa a písaním testov. Všetky testy z predošlých rokov vyplň (aj viackrát). A uč sa priebežne. Neboj sa pýtať sa, ak niečomu nerozumieš, a pozorne počúvaj, keď ti učitelia vysvetľujú priebeh testov alebo spomínajú látky, ktoré bude treba ovládať.

Znovu platí, že so strachom sa najlepšie vyrovnáva, keď vieš, čoho presne sa bojíš. Takisto sa môžeš pripravovať spolu so svojimi kamarátmi. Pomáhajte si, vysvetľujte veci navzájom, a robte si spolu úlohy. Dôležité je spojiť si učenie s niečím príjemným, a odmeňovať sa za pokrok.

Nezabúdaj na prestávky. Skús sa naplno, naozaj na 100% venovať učeniu 25 minút, a potom si daj 10 minútovú pauzu. Takto to striedaj, a uvidíš, že sa ti podarí sústrediť sa na dlhšie. Prestávky však využi na pohyb, vetranie, jedenie alebo pitie, nie na sociálne siete. Len ťažko sa z nich odchádza späť do učebníc, takže mobil počas učenia odlož do šuflíka a vypni zvuky.

Čo ti dá život na gymnáziu

Čo ti dá život na gymnáziu Štúdium na gymnáziu je skvelým miesto pre tvoj osobný rozvoj, pre rozvinutie tvojich talentov, nadobudnutie zručností a tiež budovanie vzťahov. Budeš sa učiť dva cudzie jazyky, množstvo predmetov, naučíš sa písať testy a slohy, ale tiež podávať ústne odpovede. Využi čas na gympli, a venuj sa veciam, ktoré ťa bavia. Ak má škola na výber z viacerých mimoškolských aktivít, je to dobré znamenie!

Venuj sa nejakému športu alebo umeleckej činnosti. Je dokázané, že zborový spev a divadelný prejav majú všeobecne dobrý vplyv na sústredenosť a prezentačné schopnosti, ktoré v budúcnosti môžeš využiť. Tiež investuj čas do poctivej prípravy a nezanedbávaj jazyky. Len angličtina už dnes prestáva stačiť.

Popri zručnostiach a učení je ale gymnázium miestom prvých lások, prvých vzťahov (a rozchodov), miesto, kde vzniknú hlboké priateľstvá a vyformujú sa ti názory. Daj si teda pozor na to, v akej sa pohybuješ partii. Pokiaľ sa o svojich priateľoch nechceš zdôveriť rodičom, je to silný znak toho, že asi si si nevybral skupinu kamarátov, ktorých by ti povolili.

To, s kým tráviš najviac času, ťa ovplyvní, preto si vyberaj múdro, a hľadaj ľudí, pri ktorých sa nemusíš pretvarovať a motivujú ťa byť stále lepší. Postupne sa na gympli osamostatníš, nájdeš sa a dospeješ. A to je dobré.

Motivácia a efektívne učenie

Kniha Veľakrát sa človeku proste nechce a nijak raz sa nenakopne k tomu, aby začal pracovať. Častokrát sme si vedomí, že len čo začneme, už to pôjde aj samo – ale začať, to je to ťažké! V podstate naša motivácia vzniká súhrou troch faktorov: odmeny, následky a rozptýlenia. Ak sa teda chceš motivovať, je potrebné vytvoriť systém, v ktorom tieto tri budú zosúladené tak, aby si bol/a schopná a ochotný/á pracovať.

Môžeš si zmeniť pracovné prostredie, zbaviť sa zbytočností na stole a pustiť si hudbu, ktorá pomáha sústrediť sa. Odporúčame ti mať zoznam úloh, ktoré potrebuješ splniť, aby si vždy vedel/a, kedy a čo treba urobiť. Nezabúdaj na pitný režim, pohyb a prestávky, a ak si s nejakým predmetom nevieš rady, choď za svojim učiteľom. Je tam nato, aby ti pomohol.

Držím ti teda palce na tvojej ceste životom, želám veľa šťastia (a dobrých otázok) na Testovaní a prijímačkách! Nezabúdaj na to, že život sa skladá z mnohých malých kúskov. Základná škola bola jedným z nich. A gymnázium… to bude tiež jeden kúsok. Uži si ho naplno, zažiješ ho len raz!

Autor: Timka Krauszová
Vygenerované za 0.007 s.
Zavrieť reklamu